Nawadnianie, systemy nawadniające - FAQ, najczęściej zadawane pytania, porady i przydatne informacje
1. Co to jest i jak działa system nawadniający ?
Systemy nawadniający - to rozprowadzona pod powierzchnią gruntu sieć rur (najczęściej polietylenowych), uzbrojona w elementy zraszające (zraszacze, głowice deszczujące, mikrozraszacze, linie kroplujące) oraz elektrozawory umieszczone zazwyczaj w specjalnej skrzynce zaworowej. Całości dopełnia sterownik, który steruje pracą systemu nawadniającego bez ingerencji człowieka, uwzględniając poziom opadu przy pomocy czujnika opadu, co skutkuje w przypadku deszczu wyłączeniem systemu. Kolejną funkcją sterownika jest podawanie określonej ilość wody, tj. tylko takiej, jaka jest wymagana dla danych sekcji systemu
2. Od czego zależy koszt instalacji systemu automatycznego nawadniania ?
Czynnikami decydującymi o koszcie systemu nawadniającego są: - źródło wody (wielkość przepływu (l/min) i ciśnienie (bar)) - wielkość i ukształtowanie terenu ogrodu - stosunek ilości powierzchni trawiastych do powierzchni roślin ozdobnych - łatwość dojścia z instalacją do poszczególnych fragmentów ogrodu (przepusty pod kostką brukową etc.), rodzaj roślinności w ogrodzie i dostępność źródła prądu na potrzeby sterownika.
3. Czy warto zainstalować system nawadniający ?
Bez wątpienia najważniejszą zaletą systemu nawadniającego jest to iż pozwala zapomnieć o wszystkich czynnościach związanych z podlewaniem. Korzyści z systemu nawadniającego: oszczędność czasu, oszczędność wody, która osiąga ponad 50%, systematyczność nawadniania, nawadnianie w odpowiednim dla tej czynności czasie, podwyższenie odporności roślin na choroby grzybowe, eliminacja tzw. efektu soczewkowego. Uwzględniając czas potrzebny na ręczne podlewanie ogrodu oraz oszczędność wody, system nawadniający to inwestycja, która się zwraca.
4. Czy instalacja nawadniająca podleje mój ogród równie dobrze jak ja, robiąc to ręcznie ?
Tak. Każdy system jest indywidualnie dopasowywany do wymagań poszczególnych roślin w danym ogrodzie pod względem ilościowego zapotrzebowania w wodę oraz sposobu jej dostarczenia. Regulowanie czasu podlewania poszczególnej sekcji zapewnia optymalną ilość dostarczonej wody do każdej rośliny. Znając wymagania poszczególnych roślin w litrach na dobę, jesteśmy w stanie tak ustawić czas działania poszczególnej sekcji, iż zawsze zostanie dostarczona optymalna wymagana ilość wody.
5. Czy system automatycznego nawadniania może być zainstalowany w już istniejącym ogrodzie ?
Oczywiście, że tak. Stosujemy technikę bezinwazyjnego wprowadzania rur w ziemię, co zapobiega widocznemu uszkodzeniu powierzchni trawiastej. W praktyce już po kilku tygodniach od założenia systemu trudno będzie stwierdzić, że w ogrodzie były wykonywanej jakiekolwek prace.
6. Czy zbyt niskie ciśnienie wody uniemożliwia instalacje systemu ?
Nie. Jest to czynnik jedynie znacznie podrażający koszt systemu nawadniającego, gdyż musi zostać podzielony na większą ilość sekcji z mniejszą ilością zraszaczy niż zwykle przy ciśnieniu roboczym 4 - 5 bar. Wskazane jest również użycie zraszaczy przystosowanych do niskich ciśnień. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż zalecane godziny pracy systemu nawadniającego to od 4.00 do 6.00 rano, wtedy wówczas ciśnienie zazwyczaj jest o wiele większe niż w ciągu dnia.
7. Czy system nawadniający można zrobić samemu ?
Tak, na nie wielkich posesjach system nawadniający można wykonać własnymi siłami. Szczególnie proste będzie to przy współpracy z nami, dostarczymy Państwu szczegółowy projekt wraz z instruktażem, który otrzymacie Państwo nieodpłatnie przy zakupie u nas części do systemu nawadniającego.
8. Co się dzieje z systemem w okresie zimowym ?
Każdy system przed zimą powinien zostać opróżniony z wody. Jest kilka sposobów przygotowania instalacji nawadniającej do zimy takich jak: grawitacyjne spuszczanie wody, przedmuchiwanie rurociągów sprężonym powietrzem lub montowanie zaworów spustowych. Wybór odpowiedniej metody zależy od warunków terenowych w ogrodzie.
9. Czy podwyższona ilość tlenku żelaza w wodzie nie spowoduje zapchania się systemu ?
Nie. Ponieważ urządzenia w systemie nawadniającym zostały wykonane z tworzywa plastikowego. Kamień kotłowy nie wytrąca się na plastiku jak to ma miejsce na częściach wyprodukowanych z metalu. Zawrotna ilość tlenku żelaza wymaga czyszczenie systemu minimum raz w roku.
10. Czy podczas deszczu muszę wyłączać system ?
Nie. System jest wyposażony w czujnik deszczu, który sam wyłączy system podczas deszczu i załączy go po wyschnięciu gleby według wcześniej zaprogramowanego czasu startu.
11. Czy obsługa instalacji nawadniającej nie będzie zbyt skomplikowana ?
Obsługa instalacji nawadniającej jest bardzo prosta. Instalator wykonujący montaż nastawia programator zgodnie z indywidualnym programem ustalonym przez klienta. W tej sytuacji jedynym Państwa zajęciem jest usiąść i patrzeć jak to działa. W razie potrzeby można program nawadniania zmienić. wystarczy wykonać kilka prostych czynności, bardzo jasno opisanych w instrukcji.
Budowa stawu kompielowego
"Poprawiamy po
Fachowcach"